1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Ocak Şubat Bursları Dağıltıdı

Konya, Bozkır-Dere Köyü’nde 1959 ylında dünyaya gelen Av.Mehmet Gün, ‘Bozkır’dan Dünyaya… Avukat Olmak’ adlı eserinde çocukluk ve gençlik yıllarının zorluk ve yoksunluklarına rağmen okumak için köyünden çıkışına ve üniversiteyi bitirmesine, ardından avukatlık mesleğine dair tecrübeleri ile günümüz Türkiye sini bursiyer öğrenciler ve Vakıf yönetimine anlatan değerli hemşehrimiz ,Annesinin ve Babasının hayatının şekillenmesinde nasıl rol aldığını Babasını küçük yaşta kaybettikten sonra  dört çocukla Konya Bozkır’ın Dere Köyü’nde tek başına kalıp da binbir yoksunluk içinde dikiş dikerek, iğne vurarak, dağdan odun kesip satarak, inek ve keçi besleyerek ailesini bir arada ve ayakta tutabilmek; onur, dürüstlük ve iyilik değerleri aşıladığı,“Anam ağlamasın” diyerek daha 3 yaşıma bile gelmeden omzuma aldığım koca yük, yaşam yolumu çizdi. Daha o yaşta kendi kendime keşfettiğim ve üstlendiğim sorumluluk duygusu beni hayatım boyunca bırakmadı, ben de onu hiç terk etmedim.Av.Mehmet Gün annesi ve kardeşleri için verdiği hayat mücadelesini, iş hayatında başarı elde etmek için  25 yaşımdan sonra İngilizce öğrenmiş, uluslar- arası  hukuk alanında çalışmak üzere konumlandırmış uluslar arası birçok davaya imzasını atmış değerli hemşerimiz Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir’in İngiliz Polly Peck firmasıyla 90’larda Türkiye hatta dünya basınının ilgisini çeken bir davası vardı. Asil Nadir davasında karşı tarafın avukatıydı.

Bulgaristan devletinin bir firması Türkiye’ye karşı bir dava açıyor ve bana teklif geliyor. O dönemde büyük endişelerle kabul ettim davayı. Tasavvuf ehli yaşlı bir amca vardı. O süreçte karşılaştığımda bana, ‘Hak kiminse ona verilmeli ve sen git onu al’ dedi. Bu cümle karar vermemde etkili oldu. Millet, adam ya da insan kayırmak değil, hak kiminse ona verilmeli. İşadamı Ünal Sağra da tıpkı o yaşlı amca gibi yaklaşmıştı konuya. Evimde herkes Galatasaraylı ama Galatasaray’a karşı davayı kazanmıştım. O davada da hakkı aramış ve başarmıştım.

 “Bolu Tüneli inşaatı hasar gördükten sonra İtalya firmasının avukatı oldum. Firma, sigortada hasara karşı büyük miktarda para alacaktı. Paranın Karayolları’na ödenmesini sağladım.

Mesleğimizi yaparken karşımıza çıkanlar, dost, hemşehri veya vatandaş olduğumuz için bazı şeyleri görmezden gelmemizi bekleyebilir ve isteyebilir. Bu isteklerin temelinde dayanışma beklentisi yatar. Bazen insani bir sebebi olan bu istekler bizlerden görevimizi ihmal veya ihlal etmemizi istemeye kadar gidebilir. Hangi sebeple olursa olsun bir işin gereğini yapmamak, birilerini ayırmak veya birine önyargılı davranmak kendimize ve toplumumuza kötülük etmek demektir. Bir avukatın bir işi böyle duygulardan arınmış olarak değerlendirmesi ve alması, bir hakkı en iyi şekilde takip etmesi, kendi toplumuna yapabileceği büyük bir katkıdır. Çünkü bir toplum dışarıya karşı ancak o zaman güven verebilir. Bana göre en iyi milliyetçilik işini en iyi yapmaktır.

Av. Mehmet GÜN mesleki ilkelerinden bazılarını bursiyerlerimize şöyle aktardı.

Doğru ol, doğruları söylemekten korkma:

Doğru olduğuna inanmadığın işi alma, kaybedersin; doğru olduğuna inandığın işi alarak, kazanırsın! Doğru o kadar güçlü bir silahtır ki kimse onun karşısında duramaz. Her şey doğruya boyun eğerken, yalan her şeyin karşısında eğilmek zorunda kalır.

Dürüst ol:

Dürüstlük en büyük güçtür, kimse dürüstlüğü alt edemez. Ancak dürüst olmak da yetmez, dürüst olduğunun görülebilmesi gerekir.

İlkeli ol, ilkelerinden taviz verme:

İlkeli duruş, insanın iç yapısının düzgün işlemesini ve davranışlarının dosdoğru ve açıklanabilir olmasını sağlar. Düzgün iç işleyiş ve düzgün davranış insanı başarıya götürür.

Akılla duyguları ayrıştır: Ne yaparsan yap, yaptığın işi sevgiyle yap. Ama her işte aklını harekete geçir. Duygular aklın gerektirdiği şeyleri yerine getirmene engel olmasın.

İşini iyi yap:

Ne iş yaparsan yap işini iyi yap. İşini iyi yaparsan müvekkil, iş, para, şöhret ne istersen kazanırsın. İşini iyi yapmayı öne, para kazanmayı her zaman arkaya koy. O zaman sorunsuz kazanırsın.

 fb haberler sol

yurt-proje-sol

burs-sartlari-sol-2

burs-alanlar-sol

foto-galeri

video-galeri

ogrencilerin-kaleminden

vefat-edenler

vakif-bulteni-sol-2